Válka na Ukrajině

Informace pro občany týkající se očekávané migrační vlny z Ukrajiny a dalších informací.

Aktuality ze dne 9. 5. 2022

• KACPU v Mladé Boleslavi ukončilo svou činnost - aktuální letáky najdete zde: CZ / UA

Aktuality ze dne 2. 5. 2022

Aktuální informační letáky:

• Krajská asistenční centra od 30. 4. 2022 CZ / UA
  • humanitární dávky pro občany Ukrajiny CZ / UA
  • informační linky CZ / UA

Aktuality ze dne 6. 4. 2022

Na území Středočeského kraje máme tři – tedy v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. Aktuálně je ve všech provoz klidný, protože síla migrační vlny polevila, proto naše regionální centra omezila provozní dobu na čas od 7:00 do 21:00. Pokud uprchlíci dorazí mimo tento čas, je jim nabídnuto nouzové přístřeší, aby mohli vyčkat na otevření center.

KACPU v Příbrami bylo přestěhováno na adresu T.G. Masaryka 121.

Aktuální letáky najdete zde: CZ / UA

!!! Nově Středočeský kraj spustil pro ubytovatele informační linku, která slouží výhradně pro problematiku kompenzačních plateb za ubytování uprchlíků.

Funguje každý všední den od 8:00 do 15:00 na čísle:  800 710 710

Kraj ve spolupráci s Krajskou pobočkou Úřadu práce ČR v Příbrami, Krajskou hospodářskou komorou Střední Čechy a společnostmi Nelisa a Grason spustil informační portál, kde mohou zcela zdarma zaměstnavatelé inzerovat své nabídky práce společně i s nabídkou ubytování, které jsou zaměstnancům schopni nabídnout (či jim třeba pomoci s jeho hledáním, například zaplacením kauce apod.).

Portál www.nasharobota.cz je nyní primárně spuštěn pro zaměstnavatele, aby mohli zadávat nabídky. Až bude dostatek nabídek, budeme společně nabízet tuto službu – opět zdarma – ukrajinským běžencům.

Informační letáček ZDE.

Informace ze Středočeského kraje - přehledný soupis kontaktů a pokynů:

Klíčové je, že Ukrajinci mohou pobývat v České republice na základě bezvízového styku 90 dní. Musí se ovšem během třiceti dnů od příjezdu do České republiky registrovat (Policie ČR, oddělení cizinecké Policie, příp. KACPU).

Pokud nemají žádné zázemí, mohou využít těchto kontaktů:

• Kontaktovat informační linku Ministerstva vnitra: 974 801 802
  • Kontaktovat krajskou informační linku: 226 288 400
  • Dostavit se na Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) – zde se nabízí registrace, pomoc s ubytováním, zdravotním pojištěním, vyřízením speciálního dlouhodobého víza, poskytuje se prvotní psychologická či lékařská pomoc a také postup při hledání práce.

Seznam míst KACPU:

• V Kutné Hoře: Kongresové centrum Galerie Středočeského kraje (GASK) na adrese: Kremnická 239/7
  • V Mladé Boleslavi: Základní škola a Mateřská škola Mladá Boleslav, 17. listopadu 1325, na adrese: 17. listopadu 1325
  • V Praze: Kongresové centrum, 5. května 1640/65
  • Příbram: Kulturní dům, Legionářů 400

Informační letáky CZ / UA

Centra poskytují pomoc s registrací, ubytováním, zdravotním pojištěním, psychologickou a lékařskou pomoc, pomoc s vyřízením pracovního povolení. Jsou zkrátka kontaktním místem pro uprchlíky. Platí, že některé agendy, jako je třeba pomoc Úřadu práce, nejsou nonstop, ale základní pomoc uprchlíci dostanou vždy.

Centra budou fungovat nepřetržitě, jen v nich nebudou nonstop dostupné všechny služby, ale základní služby pomoci s ubytováním a dalším postupem budou v režimu 24/7 (24 hodin denně 7 dní v týdnu).

Jak je patrné, pro prvotní setrvání v ČR, není nutné hned navštívit asistenční centra, pokud mají uprchlíci zajištěné ubytování. Nicméně speciální dlouhodobé vízum, které je udělováno bezodkladně, je klíčové pro plnohodnotné zapojení se do běžného života – například pro pracovní povolení viz níže.

Všechny klíčové informace jsou dostupné i v ukrajinském jazyce na webu Ministerstva vnitra - https://www.mvcr.cz/.../informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx

DALŠÍ INFORMACE:

Rozcestníkem pro pomoc Ukrajině – informace jak pro Ukrajince, tak pro ty, kteří chtějí pomoc poskytnout, jsou na stránce:

www.nasiukrajinci.cz

Vzhledem k častým dotazům k zajištění ukrytí obyvatel sdílíme vydanou zprávu MV GŘ HZS ČR k otázkám ochrany obyvatelstva, varování a ukrytí: https://www.hzscr.cz/clanek/otazka-ochrany-obyvatelstva-varovani-a-ukryti.aspx.

Případně ke stažení ZDE.

Přehled nejdůležitějších informací od Středočeského kraje

• Středočeská asistenční linka centra už nyní funguje nepřetržitě. Zároveň přijímá nabídky ubytovacích kapacit od občanů Středočeského kraje pro ukrajinské uprchlíky - 226 288 400

Pro veřejnost:

• Osoby prchající z oblastí válečného konfliktu vyvolaného ruskou invazí na svrchované území Ukrajiny odkazujte na služebny Policie České republiky případně na obecní úřady, kde je nasměrují na Správu uprchlických zařízení MV ČR.
  • Konkrétní nabídky, ideálně na ubytování hromadného typu se stravováním se mohou posílat na e-mail Správy uprchlických zařízení MV ubytovaniukrajina@suz.cz
  • V případě nabídek individuálních možností ubytování lze kontaktovat také linku Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje: 950 870 420
  • Aby nebyly linky zahlcené, doporučujeme Vaši nabídku ubytování zaslat písemně na e-mail Krajského úřadu Středočeského kraje: pomocukrajine@kr-s.cz. Napište kontakt na Vás jako poskytovatele, místo ubytování, kapacitu, a za jakých podmínek ubytování nabízíte.
  • Chcete pomoci finančně? Na rozcestníku www.darujme.cz naleznete prověřené sbírky.

🇺🇦 Pro ukrajinské občany: 🇺🇦

Potřebujete poradit?

Ministerstvo vnitra zřídilo informační linku v českém i ukrajinském jazyce  +420 974 801 802

Můžete se také obrátit na centra na podporu integrace cizinců. Ve Středočeském kraji jich je pět – v Kladně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi, Příbrami a Benešově.

Kontakty jsou dostupné na: http://www.integracnicentra.cz/

Informační letáky:

Informace pro občany Ukrajiny

Informace pro nově příchozí občany z Ukrajiny

Pomoc pro Ukrajince přícházející do ČR

Informace pro občany Ukrajiny, kteří mají pobytové oprávnění na území ČR

Linka bezpečí

Výstřižek1.JPG