Ovzduší
Ovzduší
Agenda ochrany ovzduší se řídí zákonem č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“). Městský úřad Rakovník, odbor životního prostředí na úseku ochrany ovzduší vykonává správní činnosti. Kontroluje plnění povinností provozovatelů stacionárních zdrojů vyplývajících ze zákona. Kontroluje, zda v otevřeném ohništi nedochází ke spalování jiného než suchého materiálu neznečištěného chemickými látkami. Přijímá podněty a upozornění na porušování zákona a v rozsahu svých kompetencí provádí šetření. Provozovatelům stacionárních zdrojů, kteří neplní povinnosti stanovené zákonem, ukládá nápravná opatření, popřípadě vydává rozhodnutí o zastavení provozu stacionárního zdroje. Projednává přestupky fyzických osob a ukládá pokuty. Projednává přestupky právnických a podnikajících fyzických osob spáchaných v souvislosti s provozováním nevyjmenovaných zdrojů a ukládá pokuty. V případě potřeby vydává při vzniku smogové situace regulační řád (omezení provozu silničních motorových vozidel). Veškerou kontrolní činnost provádí obecní úřad obce s rozšířenou působností na celém území obce s rozšířenou působností pouze u nevyjmenovaných zdrojů znečišťování ovzduší. Vyjmenované zdroje znečišťování ovzduší (jedná se o zdroje větších společnosti, např. PROCTER & GAMBLE – RAKONA s.r.o.), kontroluje Česká inspekce životního prostředí, Oblastní inspektorát Praha, Oddělení ochrany ovzduší, Wolkerova 40, 160 00 Praha 6, (ČIŽP), tel. 233066111, e-mail: public_ph@cizp.cz nebo podatelna@cizp.cz. Veškeré stížnosti a podněty na vyjmenované zdroje znečišťování ovzduší je potřeba tedy směřovat přímo na ČIŽP.
Vypracovává časový plán provádění opatření v návaznosti na Program zlepšování kvality ovzduší. V rámci svých možností poskytuje základní informace zájemcům o dotační programy pro oblast náhrady jimi dosud provozovaných, technicky a emisně však již nevyhovujících kotlů na tuhá paliva.
Zákon o ochraně ovzduší řeší okrajově i problematiku pachových látek. Pro regulaci zápachu je zásadní brát na zřetel princip prevence, neboť velmi častou situací je, že zdroj plní všechny podmínky provozu a využívá nejlepší dostupné techniky, avšak přesto je předmětem stížností na zápach. Důvodem v těchto případech je nevhodné umístění zdroje blízko obytné zástavby nebo naopak umístění nové obytné zástavby příliš blízko již provozujícímu zdroji. Zásadní roli v prevenci obtěžování zápachem proto hraje již samotná fáze územního plánování a následné umisťování a povolování zdrojů. Ve fázi hledání vhodné lokality k umístění rodinného domu nebo objektu sloužícího k individuální rekreaci by se občané, pokud je to realizovatelné měli vyvarovat výstavbě objektů v blízkosti významných zdrojů znečišťování ovzduší.
Důležité odkazy
Informace o stavu ovzduší zde
Jak správně topit - průvodce ekonomickým a ekologickým vytápěním domácností pevnými palivy zde
Materiály ke stažení:
Povinnost provedení kontroly technického stavu a provozu kotlů