Tiskové zprávy z 13. schůze rady města

Vystoupení města ze Svazku měst a obcí Rakovnicka

Rada města doporučuje zastupitelstvu rozhodnout o vystoupení Rakovníka ze Svazku měst a obcí Rakovnicka. Vedení se pečlivě zabývá vynakládanými prostředky města.

Rakovník je členem od roku 2003, kdy o tom rozhodlo zastupitelstvo města. Za poslední tři roky činí průměrný roční členský příspěvek města u Svazku měst a obcí Rakovnicka zhruba 600 000 Kč, ale návratnost není téměř žádná. Svazek zajišťuje především účetní služby pro některé obce, nebo pomáhá s čerpáním dotací. Tyto služby jsou v Rakovníku plně zajišťovány v rámci městského úřadu z vlastních prostředků. Ani letošní plán činnosti Svazku nenaznačuje, že by se stav měl měnit. Ze Svazku vystoupily už obce Mšec, Kněževes, Lišany, Lubná, Lužná, Jesenice, Nové Strašecí a další.

Daný příspěvek by mohl být pak využit jiným způsobem, např. poskytnut Pečovatelské službě na tzv. terénní a ambulantní služby. O záměru Pečovatelské služby na využití případného navýšení příspěvku budeme včas informovat,“ dodal p. starosta Jenšovský.

Svolání valné hromady Městských lesů Rakovník

Rada města požádala jednatele společnosti o svolání valné hromady Městské lesy Rakovník, spol. s. r. o. Důvodem bylo, že už od roku 2007 je společnost v propadu, kdy v roce 2010 ztráta činila nejvíce – až kolem 780 000 Kč. Vedení by rádo zjistilo příčinu, a jaká opatření případně přijmout, aby se stav neopakoval. Byla tedy svolána valná hromada, na které bylo dozorčí radě uloženo najmout nezávislého odborníka, který by posoudil hospodaření společnosti.

„Dle posledních informací byla v dané věci oslovena agentura Regionservis, která najme nezávislého odborníka pro dané zpracování analýzy,“ informoval p. starosta.

Poskytování dotací

Rada města schválila nové zásady pro poskytování dotací z rozpočtu města v oblasti kultury, sportu, životního prostředí a prevence sociálně patologických jevů. Nové zásady byly vytvořeny z důvodu vydání zákona č. 24/2015 Sb., kterým se mění zákon o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů. Jde o novou úpravu v oblasti finanční podpory subjektů, které žádají město o podporu při pořádání akcí a při zájmových činnostech.

Podle těchto nových zásad bude město poskytovat namísto příspěvků dotace, a to formou veřejnoprávních smluv, které musí projít radou a v případě, že částka samostatně nebo v součtu přesahuje 50 000 Kč pro jeden subjekt i zastupitelstvem. Nové zásady se nevztahují na příspěvkové organizace zřizované městem. Zatím je navrženo, aby tyto příspěvkové organizace obdržely finanční podporu na základě neinvestičního příspěvku na provoz, který bude účelově určený na příslušnou činnost

Datum vložení: 10. 4. 2015 0:00
Datum poslední aktualizace: 10. 4. 2015 0:00