Armáda České republiky oživuje rakovnická kasárna

Armáda České republiky oživuje rakovnická kasárna

Město Rakovník se vrací na seznam měst s vojenskou posádkou. Od 1. srpna 2016 se do Rakovníka vrací příslušníci Armády České republiky. Organizační jádro tvořené 20 vojáky má za úkol připravit prostory, které byly od roku 2014 nevyužívané, pro vytvoření nového praporu.

„V minulosti docházelo k výraznému snižování rozpočtu armády a s tím i ke snižování počtu posádek a vojáků. Došlo však ke změně bezpečnostní situace a my jsme se rozhodli objekty v Rakovníku využít a vytvořit zde prapor bojového charakteru, který zvýší bojové síly Armády České republiky,“ řekl 1. zástupce náčelníka generálního štábu generálporučík Jiří Baloun.

Starosta Rakovníka Pavel Jenšovský, který generálporučíka Balouna do Rakovníka pozval, doplnil: „Město Rakovník se nejprve snažilo odchodu vojáků zabránit, následně jsme vyvinuli velké úsilí, abychom vojáky dostali zpět. Zlom nastal v roce 2015 a jsem rád, že výsledkem všech jednání je znovuoživení rakovnické posádky. Věřím, že městu přítomnost vojáků prospěje.“

Armáda České republiky plánuje vytvoření praporu tvořeného přibližně 600 vojáky ve 3 etapách. V rámci první etapy (do r. 2018) bude v Rakovníku 100 vojáků, jejichž úkolem bude revitalizace kasáren. Druhá etapa (do r. 2021) počítá s výraznou rekrutací nových vojáků do Rakovníka a zvýšení počtu vojáků na 350 a v konečné třetí etapě (do r. 2024) by zde mělo působit již zmíněných 600 vojáků. Na konci třetí etapy by rakovnický vojenský útvar měl dosáhnout plných operačních schopností.

Alida Štulajterová, tisková mluvčí MěÚ

Datum vložení: 29. 7. 2016 0:00