Výzva živnostníkům

Výzva živnostníků 1

Transformace živnosti volné.

Vlastníte živnostenské oprávnění vydané před rokem 2008?

Novelou živnostenského zákona došlo ke dni 1. 7. 2008 k zařazení jednotlivých volných živností pod jedinou nově vzniklou živnost volnou s předmětem podnikání „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“.

Od uvedeného data byly původní živnostenské listy (barevné s vodoznakem, vystavené pro každou živnost zvlášť) nahrazeny Výpisem ze živnostenského rejstříku. Živnostenské úřady průběžně provádějí držitelům volných živností při návštěvě živnostenského úřadu tzv. transformaci, tedy úpravu živnostenského oprávnění v rozsahu volné živnosti podle platného znění živnostenského zákona. I přesto je v obvodu našeho živnostenského úřadu stále evidováno více než 1300 podnikatelských subjektů, u nichž tato změna nebyla dosud provedena. V mnoha případech se jedná o osoby, které již delší dobu nevyvíjí podnikatelskou činnost a dokonce se domnívají, že jejich živnostenské oprávnění zaniklo. Uvedené se týká rovněž právnických osob, a to i společností v likvidaci, kterým bylo živnostenské oprávnění vydáno před 1. 7. 2008 a dosud nebyla provedena transformace. V těchto případech je nutná osobní účast osoby oprávněné za společnost jednat.

Živnostenský úřad vyzývá všechny podnikatelské subjekty, kterým byl vydán před 1. 7. 2008 barevný živnostenský list a nebyl poté nahrazen Výpisem ze živnostenského rejstříku, aby se dostavili na Obecní živnostenský úřad v Rakovníku, Na Sekyře 166/II, Rakovník, 3. poschodí, k projednání podnikatelské činnosti a vydání nového Výpisu ze živnostenského rejstříku, případně k podání žádosti o zrušení živnostenského oprávnění (žádost o zrušení je možno zaslat též písemně na uvedenou adresu). Oba úkony jsou bez poplatku.

Transformace se netýká živností řemeslných, vázaných a koncesovaných.

V případě, že si kdokoliv není jistý, zda jsou jeho živnostenská oprávnění platná a v souladu se zněním zákona, je možné kontaktovat pracovníky živnostenského úřadu telefonicky na číslech 313259217, 313259212, 313259215 a 313259218, nebo prostřednictvím e-mailů uvedených na webových stránkách města Rakovník. Informaci o evidenci údajů v živnostenském rejstříku lze zjistit také na webových stránkách www.rzp.cz.

Ing. Martina Jandová

Obecní živnostenský úřad