Výsledky výzkumu veřejného mínění - OC Kaufland

Město zveřejnilo výsledky výzkumu veřejného mínění

V pondělí 28. listopadu byly firmou IBRS představeny výsledky výzkumu veřejného mínění týkajícího se případné výstavby dalšího nákupního centra v Luženské ulici v Rakovníku. Hlavním cílem výzkumu, který probíhal od 1. do 12. listopadu 2016, bylo zjistit postoj občanů k otázce výstavby obchodního centra společnosti Kaufland. O tom, zda město povolí investorovi přístup z Luženské ulice, rozhodnou na svém prosincovém jednání zastupitelé města.

„Výzkum veřejného mínění probíhal formou strukturovaného dotazníku dle standardů realizace ESOMAR na vzorku 400 respondentů a pracoval se statistickou chybou max. 4,1 %. Výsledkem je, že 58 % obyvatel je pro výstavbu nového OC Kaufland, a to i přesto, že 78 % respondentů je s nákupními možnostmi ve městě spokojeno,“ řekl starosta města Pavel Jenšovský.

Výzkum veřejného mínění dále odhalil, že v Rakovníku panuje mezi obyvateli nižší spokojenost s nákupem tzv. hobby potřeb, nábytku a oděvů/obuvi. „Mezi důvody proti výstavbě dalšího obchodního centra patřily například obavy z nárůstu dopravy a přebytku obchodů,“ doplnil místostarosta Miroslav Samaš.

Struktura vzorku byla složena dle matice Českého statistického úřadu a korespondovala s rozložením obyvatel ve věkové kategorii 18+. Do výzkumu byli občané vybíráni zcela náhodně. Výzkum probíhal rovnoměrně v různých lokalitách Rakovníka tak, aby pokryl různé typy zástavby, lokalit a cílových skupin. „Vzorek 400 obyvatel vybraných pro výzkum je ze statistického hlediska naprosto dostačující. Například výzkumy veřejného mínění v rámci hlavního města Prahy se podle našich informací dělají na vzorku okolo 1500 obyvatel,“ reagoval na častou výtku na některých internetových diskusích starosta Pavel Jenšovský.

Samotnou žádostí investora se již v minulosti zabývala rada města, která podmínila další jednání zpracováním výzkumu veřejného mínění. Aby se však předešlo možnému ovlivnění výsledků, zadávalo výzkum veřejného mínění město a investor následně náklady na zpracování výzkumu městu uhradil.

Alida Štulajterová, tisková mluvčí MěÚ

Podrobnou prezentaci výsledků si můžete prohlédnout zde. Otázky, na které respondenti odpovídali, si můžete přečíst zde.

Datum vložení: 1. 12. 2016 0:00
Datum poslední aktualizace: 1. 12. 2016 0:00