Zrušení speciální linky pro ukrajinské uprchlíky

Pomoc Ukrajině 1

Ke dni 30. 6. 2022 bude zrušena speciální linka pro ukrajinské uprchlíky.

Aktualizace:

Ke dni 30. 6. 2022 bude zrušena speciální linka pro ukrajinské uprchlíky.

Pátrací služba Červeného kříže

Město Rakovník zřídilo speciální tel. linku 725 552 130 a kontaktní email pomocukrajine@murako.cz  pro ukrajinské uprchlíky a dobrovolníky, kteří jim pomáhají.

Naši pracovníci jsou připraveni:

• sepsat jednoduchý opatrovnický návrh ve věci péče o děti, které jsou zde v doprovodu jiných osob než rodičů, aby byl vztah mezi těmito osobami právně podložen,
  • poskytnout základní právní poradenství v rodinných věcech,
  • informovat o dávkovém systém ve vztahu k utečencům, po dohodě s Úřadem práce jsou schopni žádosti pomáhat vyplňovat a předávat ÚP,
  • zaznamenávat i počty dětí a požadavky na vzdělání (věk, jaká třída, škola atd.),
  • reagovat na dotazy a případné požadavky.

Pokud to bude možné, upřednostňujeme kontakt přímo s překladatelkou, která bude rovnou požadavky a případnou nabídku pomoci tlumočit. Bohužel nejsme momentálně schopni zajistit na této lince někoho, kdo se ukrajinsky či rusky domluví.

Linka bude k dispozici takto:

Pondělí - pátek 8:00 - 16:00 hod.

Případně je možné své dotazy zasílat i na již zmiňovaný email: pomocukrajine@murako.cz.

V případě, že máte uprchlíky (dospělé i děti) ubytované v soukromí, prosíme o zaslání jejich základní identifikace (jméno, příjmení, věk, pobytová adresa v ČR), abychom měli přehled a mohli jsme reagovat na případné požadavky na vzdělávání dětí či hledání zaměstnání.

Klíčové je, že Ukrajinci mohou pobývat v České republice na základě bezvízového styku 90 dní. Musí se ovšem během tří dnů od příjezdu do České republiky registrovat (Policie ČR, oddělení cizinecké Policie, příp. KACPU).

V případě, že rodiče mají rodný list dítěte či jeho cestovní pas s biometrickými údaji, není potřeba, aby s nimi na registraci jezdilo i dítě do 15ti let.

Pokud nemají žádné zázemí, mohou využít těchto kontaktů:

• Kontaktovat informační linku Ministerstva vnitra: 974 801 802
  • Kontaktovat krajskou informační linku: 226 288 400
  • Dostavit se na Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) – zde se nabízí registrace, pomoc s ubytováním, zdravotním pojištěním, vyřízením speciálního dlouhodobého víza, poskytuje se prvotní psychologická či lékařská pomoc a také postup při hledání práce.

Seznam míst KACPU:

• V Kutné Hoře: Kongresové centrum Galerie Středočeského kraje (GASK) na adrese: Kremnická 239/7
  • V Mladé Boleslavi: Základní škola a Mateřská škola Mladá Boleslav, 17. listopadu 1325, na adrese: 17. listopadu 1325
  • V Praze: Kongresové centrum, 5. května 1640/65
  • Příbram: Kulturní dům, Legionářů 400

Důležité kontakty města:

• 725 552 130 – Linka pomoci města Rakovník, Po – Pá 8:00 – 16:00 hod
  • pomocukrajine@murako.cz – emailový kontakt pro zasílání seznamů uprchlíků a případné vznesení jakéhokoliv dotazu

Datum vložení: 8. 3. 2022 10:46
Datum poslední aktualizace: 24. 6. 2022 11:15